Leader
28 دی 1396 ساعت 18:06

همراه با قرآن

آیه قرآن تصادفی
Cloud
Masjed

به روایت تصویر

خطبه های نماز جمعه

مسئولین باید قدردان حضور حماسی مردم در دفاع از انقلاب و آرمان ها و ارزش های اسلامی باشند

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 22 دی ماه 1396 "مسئولین باید قدردان حضور...

شناخت دشمن و همچنین مقابله به هنگام با فتنه از علائم بصیرت و هوشیاری است.

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 15 دی ماه 1396 " شناخت دشمن و همچنین...

فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ، اقتصاد مقاومتیست

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 8 دی ماه 1396  خطیب جمعه خود و همه مردم را...

مسئولان درهای دفاتر و اطاق های خود را بر روی مردم باز کنید!

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه یکم آبان ماه 1396 " مسئولان درهای دفاتر و...

مردم انتظار دارند هر سال هنگام تقدیم بودجه و تصویب آن گره ای از مشکلات آنان رفع شود

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 24آذر ماه 1396 " مردم انتظار دارند هر سال...

اقدام ترامپ در قدس اعلام جنگ با مسلمانان جهان است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 17 آذر ماه 1396      خطیب جمعه خود و همه...

عشق به شهید و شهادت در جامعه زنده است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 10 آذر ماه 1396      خطیب جمعه خود و همه...

حضور امام زمان در آيينه احاديث

رهروان ولایت ـ در بحث اثبات وجود نازنین حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) گفته مي‌شود که هم ادله عقلی وجود دارد و هم ادله نقلی؛که به ادله‌ی نقلی موجود در این بحث می‌پردازیم:

 

 

اوّلین دلیل نقلی شیعه بر اثبات وجود حضرت حجّت، اخباری است که از موثق‌ترین افراد شیعه مبنی بر تولّد و رویت حضرت نقل شده است؛ مرحوم شیخ طوسی(رحمه‌الله‌علیه) این روایات را در کتاب ارزش‌مند «الغیبه» جمع‌آوری کرده است. ما نیز برای نمونه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

1. روایات بسیاری از اصحاب امام حسن عسگری(عليه‌السلام) نقل شده که همه آن‌ها دارای یک مضمون بوده و در آن‌ها از «حکیمه خاتون» عمه امام سوال کرده‌ و از جانشین امام حسن عسگری پرسیده‌اند؛ در این روایات، حکیمه خاتون در پاسخ فرموده‌اند: برای امام يازدهم، فرزندی متولد شده است و خود، او را دیده‌ام که جانشین حضرت بوده و همان مهدی موعود است.

حتی نقل شده، خود حکیمه خاتون در زمان تولد حضرت، در کنار «نرجس خاتون» حضور داشته و قابله بوده است و با چشمان خود، تولد حضرت را دیده است.

 

2. يكي از كسانی‌كه حضرت ولي عصر را ديده است، «ابو عمرو عثمان بن سعيد» است؛ عبدالله بن جعفر حميری می‌گويد: «احمد بن اسحاق» به من گفت كه روزی از حضرت اباالحسن امام هادي(عليه‌السلام) پرسيدم: با چه كسی رفت و آمد كنم و دينم را از او بگيرم؟ حضرت فرمود: «ابو عمرو» مورد اعتماد من است. هر چه او بگوید، من گفته‏‌ام.

هم‌چنين احمد بن اسحاق گفت: از حضرت امام حسن عسكری(عليه‌السلام) پرسيدم: از چه كسی احكام دين خود را بگيرم؟ حضرت فرمود: ابو عمرو و پسرش مورد اعتماد من هستند.

سپس به ابوعمر گفتم: آيا شما جانشين امام حسن عسكری(علیه‌السلام) را ديده‏‌ايد؟ او گقت: به خدا قسم ديده‏‌ام! گفتم: نامش چيست؟ گفت: سوال از نام او بر شما حرام شده و اين دستور خود حضرت است، نه دستور من؛ پس از خدا بترسيد و از اين موضوع دست برداريد».

 

3. «إابراهيم بن ادرِيس» از یاران امام حسن عسگري(عليه‌السلام) می‌گوید: «حضرت برای من گوسفندی را فرستاد و فرمود: این گوسفند را از جانب من و برای پسرم عقیقه کن و خود و دوستان ما را خبر کن که از آن بخورند».‏

 

4. «کامل بن ابراهیم» می‌گوید: خدمت امام حسن عسگری(عليه‌السلام) رسیدم و سوالاتی داشتم، بعد از این‌که سوال‌ها را مطرح کردم، پرده اتاق کنار رفت و بچه‌ای که رویش مانند ماه شب چهارده می‌درخشید وارد شد که به گمانم حدود چهار سال داشت و پاسخ سوالات من را داد و مجدداً پشت پرده رفت، سپس امام حسن(عليه‌السلام) فرمود‏: این آقا مولای شما و جانشین من؛ حضرت حجت است. بعد از آن جریان من دیگر موفق به دیدن آن شخص نشدم.

 

5. «عمرو اهوازی» از یاران امام حسن عسگری(علیه‌السلام) می‌گوید: «امام حسن(علیه‌السلام) فرزند خود را به من نشان داد و فرمود: این امام شما بعد از من است.[1]

 

هم‌چنین اخبار متواتری برای شیعه وجود دارد که حضرت، در زمان غیبت صغری، 4 نائب خاص داشتند - آنان از بهترین و عالی‌ترین افراد شیعه در علم و زهد و تقوا بودند - آن‌ها با حضرت در ارتباط بوده و ايشان را ديده و دستور می‌گرفتند؛ این افراد عبارتند از: 1. عثمان بن سعيد اسدى، 2. محمد بن عثمان بن سعيد، 3. حسين بن روح نوبختى، 4. على بن محمد سمرى‏.[2]

 

بنابراین با توجه به احادیث، رویت حضرت صاحب‌الامر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) جای هیچ شک و شبهه‌ای برای شیعه باقی نمی‌ماند که حضرت، متولد شده و امام دوازدهم است و مفترض‌الطاعه بوده و هم‌اکنون نیز زنده است و در میان ما زندگی می‌کند.

 

----------------------------------

پی‌نوشت:

[1]. همه احادیث از کتاب الغیبه، شیخ طوسی، فصل: الكلام في ولادة صاحب الزمان و إثباتها بالدليل و الأخبار، ص 253-229.

[2]. الاحتجاج-ترجمه مازندرانى، ج‏4، ص 302.

آخرین خبر

برگزاری نماز پرشکوه عید سعید قربان روز جمعه دهم شهریورماه سال 1396 در صایین قلعه

IMAGE

برگزاری نماز پرشکوه عید سعید قربان روز جمعه دهم شهریورماه سال 1396 در صایین قلعه      خطیب نماز ابتدا خود و همه نماز گزاران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد و به تشریح بخشی از اسرار قربانی در عید قربان پرداخت و گفت : ذبح...

آخرین خطبه

مسئولین باید قدردان حضور حماسی مردم در دفاع از انقلاب و آرمان ها و ارزش های اسلامی باشند

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 22 دی ماه 1396 "مسئولین باید قدردان حضور حماسی مردم در دفاع از انقلاب و آرمان ها و ارزش های اسلامی باشند"      خطیب جمعه پس از دعوت خود و همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و پرهیز...

جلسات

برگزاری جلسه ستاد نماز جمعه

IMAGE

جلسه ستاد نماز جمعه با حضور حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه این شهر با اعضای ستاد نماز جمعه در دفتر امام جمعه برگزار شد.

جدیدترین مقاله

حضور امام زمان در آيينه احاديث

IMAGE

رهروان ولایت ـ در بحث اثبات وجود نازنین حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) گفته مي‌شود که هم ادله عقلی وجود دارد و هم ادله نقلی؛که به ادله‌ی نقلی موجود در این بحث می‌پردازیم: