Leader
20 آذر 1396 ساعت 14:59

همراه با قرآن

آیه قرآن تصادفی
Cloud
Masjed

به روایت تصویر

خطبه های نماز جمعه

اقدام ترامپ در قدس اعلام جنگ با مسلمانان جهان است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 17 آذر ماه 1396      خطیب جمعه خود و همه...

عشق به شهید و شهادت در جامعه زنده است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 10 آذر ماه 1396      خطیب جمعه خود و همه...

مسئولان چشم هایتان را باز کنید ، عینک خود را عوض کنید.

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 19 آبان ماه 1396      خطیب موقت جمعه ابتدا...

13 آبان بهترین فرصت برای فریاد زدن بر سر آمریکاست

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 12 آبان ماه 1396      خطیب جمعه بعد از دعوت...

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 14 مهرماه 1396

IMAGE

" آنچه لرزه بر اندام دشمن انداخته ایمان و باور مردم ایران به خدا ، استکبار ستیزی و...

مساله اقتصاد اولویت اول کشور است و اقتصاد مقاومتی علاج مشکلات جامعه است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 28مهرماه 1396 " مساله اقتصاد اولویت اول...

انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام(ره) استمرار همان نهضت و انقلاب آقا امام حسین (ع) در عصر حاضر است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 21مهرماه 1396 "   انقلاب اسلامی ایران به...

حضور امام زمان در آيينه احاديث

رهروان ولایت ـ در بحث اثبات وجود نازنین حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) گفته مي‌شود که هم ادله عقلی وجود دارد و هم ادله نقلی؛که به ادله‌ی نقلی موجود در این بحث می‌پردازیم:

 

 

اوّلین دلیل نقلی شیعه بر اثبات وجود حضرت حجّت، اخباری است که از موثق‌ترین افراد شیعه مبنی بر تولّد و رویت حضرت نقل شده است؛ مرحوم شیخ طوسی(رحمه‌الله‌علیه) این روایات را در کتاب ارزش‌مند «الغیبه» جمع‌آوری کرده است. ما نیز برای نمونه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

1. روایات بسیاری از اصحاب امام حسن عسگری(عليه‌السلام) نقل شده که همه آن‌ها دارای یک مضمون بوده و در آن‌ها از «حکیمه خاتون» عمه امام سوال کرده‌ و از جانشین امام حسن عسگری پرسیده‌اند؛ در این روایات، حکیمه خاتون در پاسخ فرموده‌اند: برای امام يازدهم، فرزندی متولد شده است و خود، او را دیده‌ام که جانشین حضرت بوده و همان مهدی موعود است.

حتی نقل شده، خود حکیمه خاتون در زمان تولد حضرت، در کنار «نرجس خاتون» حضور داشته و قابله بوده است و با چشمان خود، تولد حضرت را دیده است.

 

2. يكي از كسانی‌كه حضرت ولي عصر را ديده است، «ابو عمرو عثمان بن سعيد» است؛ عبدالله بن جعفر حميری می‌گويد: «احمد بن اسحاق» به من گفت كه روزی از حضرت اباالحسن امام هادي(عليه‌السلام) پرسيدم: با چه كسی رفت و آمد كنم و دينم را از او بگيرم؟ حضرت فرمود: «ابو عمرو» مورد اعتماد من است. هر چه او بگوید، من گفته‏‌ام.

هم‌چنين احمد بن اسحاق گفت: از حضرت امام حسن عسكری(عليه‌السلام) پرسيدم: از چه كسی احكام دين خود را بگيرم؟ حضرت فرمود: ابو عمرو و پسرش مورد اعتماد من هستند.

سپس به ابوعمر گفتم: آيا شما جانشين امام حسن عسكری(علیه‌السلام) را ديده‏‌ايد؟ او گقت: به خدا قسم ديده‏‌ام! گفتم: نامش چيست؟ گفت: سوال از نام او بر شما حرام شده و اين دستور خود حضرت است، نه دستور من؛ پس از خدا بترسيد و از اين موضوع دست برداريد».

 

3. «إابراهيم بن ادرِيس» از یاران امام حسن عسگري(عليه‌السلام) می‌گوید: «حضرت برای من گوسفندی را فرستاد و فرمود: این گوسفند را از جانب من و برای پسرم عقیقه کن و خود و دوستان ما را خبر کن که از آن بخورند».‏

 

4. «کامل بن ابراهیم» می‌گوید: خدمت امام حسن عسگری(عليه‌السلام) رسیدم و سوالاتی داشتم، بعد از این‌که سوال‌ها را مطرح کردم، پرده اتاق کنار رفت و بچه‌ای که رویش مانند ماه شب چهارده می‌درخشید وارد شد که به گمانم حدود چهار سال داشت و پاسخ سوالات من را داد و مجدداً پشت پرده رفت، سپس امام حسن(عليه‌السلام) فرمود‏: این آقا مولای شما و جانشین من؛ حضرت حجت است. بعد از آن جریان من دیگر موفق به دیدن آن شخص نشدم.

 

5. «عمرو اهوازی» از یاران امام حسن عسگری(علیه‌السلام) می‌گوید: «امام حسن(علیه‌السلام) فرزند خود را به من نشان داد و فرمود: این امام شما بعد از من است.[1]

 

هم‌چنین اخبار متواتری برای شیعه وجود دارد که حضرت، در زمان غیبت صغری، 4 نائب خاص داشتند - آنان از بهترین و عالی‌ترین افراد شیعه در علم و زهد و تقوا بودند - آن‌ها با حضرت در ارتباط بوده و ايشان را ديده و دستور می‌گرفتند؛ این افراد عبارتند از: 1. عثمان بن سعيد اسدى، 2. محمد بن عثمان بن سعيد، 3. حسين بن روح نوبختى، 4. على بن محمد سمرى‏.[2]

 

بنابراین با توجه به احادیث، رویت حضرت صاحب‌الامر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) جای هیچ شک و شبهه‌ای برای شیعه باقی نمی‌ماند که حضرت، متولد شده و امام دوازدهم است و مفترض‌الطاعه بوده و هم‌اکنون نیز زنده است و در میان ما زندگی می‌کند.

 

----------------------------------

پی‌نوشت:

[1]. همه احادیث از کتاب الغیبه، شیخ طوسی، فصل: الكلام في ولادة صاحب الزمان و إثباتها بالدليل و الأخبار، ص 253-229.

[2]. الاحتجاج-ترجمه مازندرانى، ج‏4، ص 302.

آخرین خبر

برگزاری نماز پرشکوه عید سعید قربان روز جمعه دهم شهریورماه سال 1396 در صایین قلعه

IMAGE

برگزاری نماز پرشکوه عید سعید قربان روز جمعه دهم شهریورماه سال 1396 در صایین قلعه      خطیب نماز ابتدا خود و همه نماز گزاران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد و به تشریح بخشی از اسرار قربانی در عید قربان پرداخت و گفت : ذبح...

آخرین خطبه

اقدام ترامپ در قدس اعلام جنگ با مسلمانان جهان است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 17 آذر ماه 1396      خطیب جمعه خود و همه مردم را به رعایت تقوای الهی و پرهیز از محرمات دعوت کرده و با بیان فرمایشی از امیرالمومنین (ع) گفت : تقوا پیشه کنید از گناهان پرهیز کنید در...

جلسات

برگزاری جلسه ستاد نماز جمعه

IMAGE

جلسه ستاد نماز جمعه با حضور حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه این شهر با اعضای ستاد نماز جمعه در دفتر امام جمعه برگزار شد.

جدیدترین مقاله

حضور امام زمان در آيينه احاديث

IMAGE

رهروان ولایت ـ در بحث اثبات وجود نازنین حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) گفته مي‌شود که هم ادله عقلی وجود دارد و هم ادله نقلی؛که به ادله‌ی نقلی موجود در این بحث می‌پردازیم: