Leader
01 ارديبهشت 1397 ساعت 07:40

همراه با قرآن

آیه قرآن تصادفی
Cloud
Masjed

به روایت تصویر

خطبه های نماز جمعه

مسئولان در چنین روزهایی کشاورزان را تنها نگذاشته و در پرداخت خسارت بیمه تلاش کنند

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 31 فروردین ماه 97 "   مسئولان در چنین...

باید با تکیه بر این نیرو های کارآمد (جوانان ) از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم.

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه دهم فروردین ماه 97   خطیب موقت جمعه بعد...

چقدر زیبا می شود برای نزدیکی قلوب به یکدیگر و عمران و آبادانی شهر و کشور همه با هم تلاش کنیم.

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه سوم فروردین ماه 97 "چقدر زیبا می شود...

مسئولان عدالت اجتماعی را جدی گرفته و با فساد اداری و اقتصادی برخورد قاطع داشته باشند

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 25 اسفند ماه 1396   خطیب جمعه بعد از دعوت...

تا امروز اتفاق خاصی در مورد شهرک فراموش شده صنعتی صائین قلعه رخ نداده است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 18 اسفند ماه 1396 " تا امروز اتفاق خاصی در...

یک کارمند یا مدیر با حقوق مشخص چگونه میلیاردی می شود؟

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 11 اسفند ماه 1396   خطیب جمعه بعد از دعوت...

چه اتفاقی افتاده که در یک شهر 15 هزار نفری هیچ پروژه ای در ایام فجر افتتاح نشد

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 4 اسفند ماه 1396      خطیب جمعه بعد از...

حضور امام زمان در آيينه احاديث

رهروان ولایت ـ در بحث اثبات وجود نازنین حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) گفته مي‌شود که هم ادله عقلی وجود دارد و هم ادله نقلی؛که به ادله‌ی نقلی موجود در این بحث می‌پردازیم:

 

 

اوّلین دلیل نقلی شیعه بر اثبات وجود حضرت حجّت، اخباری است که از موثق‌ترین افراد شیعه مبنی بر تولّد و رویت حضرت نقل شده است؛ مرحوم شیخ طوسی(رحمه‌الله‌علیه) این روایات را در کتاب ارزش‌مند «الغیبه» جمع‌آوری کرده است. ما نیز برای نمونه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

1. روایات بسیاری از اصحاب امام حسن عسگری(عليه‌السلام) نقل شده که همه آن‌ها دارای یک مضمون بوده و در آن‌ها از «حکیمه خاتون» عمه امام سوال کرده‌ و از جانشین امام حسن عسگری پرسیده‌اند؛ در این روایات، حکیمه خاتون در پاسخ فرموده‌اند: برای امام يازدهم، فرزندی متولد شده است و خود، او را دیده‌ام که جانشین حضرت بوده و همان مهدی موعود است.

حتی نقل شده، خود حکیمه خاتون در زمان تولد حضرت، در کنار «نرجس خاتون» حضور داشته و قابله بوده است و با چشمان خود، تولد حضرت را دیده است.

 

2. يكي از كسانی‌كه حضرت ولي عصر را ديده است، «ابو عمرو عثمان بن سعيد» است؛ عبدالله بن جعفر حميری می‌گويد: «احمد بن اسحاق» به من گفت كه روزی از حضرت اباالحسن امام هادي(عليه‌السلام) پرسيدم: با چه كسی رفت و آمد كنم و دينم را از او بگيرم؟ حضرت فرمود: «ابو عمرو» مورد اعتماد من است. هر چه او بگوید، من گفته‏‌ام.

هم‌چنين احمد بن اسحاق گفت: از حضرت امام حسن عسكری(عليه‌السلام) پرسيدم: از چه كسی احكام دين خود را بگيرم؟ حضرت فرمود: ابو عمرو و پسرش مورد اعتماد من هستند.

سپس به ابوعمر گفتم: آيا شما جانشين امام حسن عسكری(علیه‌السلام) را ديده‏‌ايد؟ او گقت: به خدا قسم ديده‏‌ام! گفتم: نامش چيست؟ گفت: سوال از نام او بر شما حرام شده و اين دستور خود حضرت است، نه دستور من؛ پس از خدا بترسيد و از اين موضوع دست برداريد».

 

3. «إابراهيم بن ادرِيس» از یاران امام حسن عسگري(عليه‌السلام) می‌گوید: «حضرت برای من گوسفندی را فرستاد و فرمود: این گوسفند را از جانب من و برای پسرم عقیقه کن و خود و دوستان ما را خبر کن که از آن بخورند».‏

 

4. «کامل بن ابراهیم» می‌گوید: خدمت امام حسن عسگری(عليه‌السلام) رسیدم و سوالاتی داشتم، بعد از این‌که سوال‌ها را مطرح کردم، پرده اتاق کنار رفت و بچه‌ای که رویش مانند ماه شب چهارده می‌درخشید وارد شد که به گمانم حدود چهار سال داشت و پاسخ سوالات من را داد و مجدداً پشت پرده رفت، سپس امام حسن(عليه‌السلام) فرمود‏: این آقا مولای شما و جانشین من؛ حضرت حجت است. بعد از آن جریان من دیگر موفق به دیدن آن شخص نشدم.

 

5. «عمرو اهوازی» از یاران امام حسن عسگری(علیه‌السلام) می‌گوید: «امام حسن(علیه‌السلام) فرزند خود را به من نشان داد و فرمود: این امام شما بعد از من است.[1]

 

هم‌چنین اخبار متواتری برای شیعه وجود دارد که حضرت، در زمان غیبت صغری، 4 نائب خاص داشتند - آنان از بهترین و عالی‌ترین افراد شیعه در علم و زهد و تقوا بودند - آن‌ها با حضرت در ارتباط بوده و ايشان را ديده و دستور می‌گرفتند؛ این افراد عبارتند از: 1. عثمان بن سعيد اسدى، 2. محمد بن عثمان بن سعيد، 3. حسين بن روح نوبختى، 4. على بن محمد سمرى‏.[2]

 

بنابراین با توجه به احادیث، رویت حضرت صاحب‌الامر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) جای هیچ شک و شبهه‌ای برای شیعه باقی نمی‌ماند که حضرت، متولد شده و امام دوازدهم است و مفترض‌الطاعه بوده و هم‌اکنون نیز زنده است و در میان ما زندگی می‌کند.

 

----------------------------------

پی‌نوشت:

[1]. همه احادیث از کتاب الغیبه، شیخ طوسی، فصل: الكلام في ولادة صاحب الزمان و إثباتها بالدليل و الأخبار، ص 253-229.

[2]. الاحتجاج-ترجمه مازندرانى، ج‏4، ص 302.

آخرین خبر

شناخت و پایندی به اصول و مبانی انقلاب اسلامی و انقلابی ماندن را راه برون رفت از مشکلات است

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 20 بهمن ماه 1396 "  شناخت و پایندی به اصول و مبانی انقلاب اسلامی و انقلابی ماندن را راه برون رفت از مشکلات است "       خطیب جمعه پس از دعوت خود و همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و...

آخرین خطبه

مسئولان در چنین روزهایی کشاورزان را تنها نگذاشته و در پرداخت خسارت بیمه تلاش کنند

IMAGE

گزارش خطبه های نماز جمعه ی صائین قلعه مورخه 31 فروردین ماه 97 "   مسئولان در چنین روزهایی کشاورزان را تنها نگذاشته و در پرداخت خسارت بیمه تلاش کنند.."   خطیب جمعه ضمن تاکید بر تقوای الهی و پرهیز از محرمات سالروز بعثت حضرت...

جلسات

برگزاری جلسه ستاد نماز جمعه

IMAGE

جلسه ستاد نماز جمعه با حضور حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه این شهر با اعضای ستاد نماز جمعه در دفتر امام جمعه برگزار شد.

جدیدترین مقاله

حضور امام زمان در آيينه احاديث

IMAGE

رهروان ولایت ـ در بحث اثبات وجود نازنین حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌) گفته مي‌شود که هم ادله عقلی وجود دارد و هم ادله نقلی؛که به ادله‌ی نقلی موجود در این بحث می‌پردازیم: